Jak powstaje nadżerka oraz jak ją leczyć?

Problem powstawania nadżerek jest powszechny u młodych kobiet, niemniej nawet jeśli choroba mija szybko, nie powinno się lekceważyć objawów. Zaniedbana nadżerka może prowadzić do powstania problemów z rakiem dróg rodnych. Dzisiaj opowiemy o tym, czym jest ta choroba płciowa oraz czy istnieje sposób na jej leczenie.

Co to nadżerka i jak ją zidentyfikować?

Kobiece drogi rodne dzielą się na macicę oraz pochwę. Ta pierwsza jest wyściełana nabłonkiem gruczołowym, który odpowiada za przyjęcie komórki jajowej oraz wytwarzanie śluzu. Jest wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia, lecz ponieważ jest głęboko, prawie w ogóle nie dochodzi do kontaktu z ciałem obcym.

Pochwę natomiast wyścieła nabłonek gładki, który dobrze znosi uszkodzenia mechaniczne. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do podrażnienia nabłonka, może pojawić się zaczerwienienie. To wystąpienie części tkanki macicy w obszarze pochwy nazywa się nadżerka.

Do jej pojawienia się może przyczynić się duża aktywność seksualna kobiety. Zazwyczaj bardziej są narażone kobiety często zmieniające partnerów, niemniej do uszkodzenia może dojść również na skutek zażywania nieodpowiednich środków antykoncepcyjnych albo poronienia w przypadku starszych kobiet.

Objawami nadżerki są zazwyczaj upławy o nieprzyjemnym zapachu. Niemniej wykrycie tej choroby nie należy do łatwych, jeśli nie ma możliwości inspekcji ścianek waginy.

Jak leczyć nadżerki?

Lekarze ginekolodzy zazwyczaj nie przepisują żadnych środków farmakologicznych ani nie przeprowadzają zabiegów, jako że nadżerka jest zjawiskiem przemijającym. Dla przykładu, nadżerka rzekoma ma tendencję do pojawienia się i zniknięcia zanim zostanie wykryta.

Czy to oznacza, że nie muszę się przejmować? Zdecydowanie nie! Nieleczone nadżerki mogą prowadzić do powstania raka szyjki macicy albo pochwy. Również sprawiają ból podczas zbliżenia intymnego, jako że pochwa nie posiada ochrony przed penetracją.

Zazwyczaj zaleca się wstrzemięźliwość oraz regularne kontrole u lekarza w celu potwierdzenia, że nie dojdzie do zmian rakotwórczych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts