Bolesne dolegliwości jamy ustnej i gardła

Bolący problem w jamie ustnej

Odczuwasz nieprzyjemną tkliwość w jamie ustnej? Pod językiem wyczuwalne są drobne, bolące zmiany? Najprawdopodobniej zmagasz się z problemem aft, pleśniawek lub innych drobnych urazów. Przyczyną są drobnoustroje, które wtargnęły do Twojej buzi:

wraz z nieumytym pokarmem, np. po zjedzeniu niemytych owoców lub warzyw
poprzez kontakt np. brudnych dłoni z wnętrzem jamy ustnej
Afty mogą również być spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej, a w niektórych przypadkach poważniejszymi chorobami, np. celiakią. Jeśli więc jest to często nawracający do Ciebie problem, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć podejrzenie choroby odpowiednimi badaniami.
Z kolei wspomniane drobne urazy mogą mieć swoją przyczynę w niekontrolowanym przygryzaniu warg, szczególnie pod wpływem stresu lub innych emocji. Zwróć uwagę, czy nie dotyczy to Ciebie.

W przypadku zmian w jamie ustnej możesz spróbować samodzielnego pozbycia się ich, stosując na przykład aerozol Septogard.

Ból dziąsła

Doskwiera Ci ból dziąsła? Podczas szczotkowania zębów zauważasz, że Twoje dziąsła krwawią?
Możesz mieć zapalenie dziąsła. Jest to najczęstsza przyczyna bolesności tej części jamy ustnej. Zaopatrz się w miękką szczoteczkę do zębów o delikatnym włóknie, pastę zapobiegającą krwawieniu dziąseł i żel do stosowania miejscowego. Może to być żel Sachol bądź pasta Lacalut. Nie martw się na zaś – problem nadwrażliwych dziąseł dotyczy wielu ludzi. Jeśli jednak objawy będą Cię niepokoić, udaj się do stomatologa.

Ból zęba

Rozbolał Cię długo nieleczony ząb, w którym doszło do zaawansowanych zmian próchniczych. Zwlekałeś z wizytą u stomatologa, a teraz zwijasz się z bólu, który promieniuje do głowy i szyi. Wizyta za kilka dni, a Ty nie wiesz, jak ulżyć sobie w cierpieniu? Zastosuj preparaty o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym, natomiast po wizycie i wypełnieniu ubytków nie zapominaj o prawidłowym czyszczeniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie.

Ból gardła

Bolące gardło wraz z towarzyszącym mu przeziębieniem to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dopóki jednak problem można wyleczyć samodzielnie w warunkach domowych, zwykle nie wymaga on konsultacji lekarskiej. Może Cię przewiało, a może rozwija się zapalenie gardła lub nawet grypa. W pierwszej kolejności zastosuj podstawowe środki zaradcze, najlepiej preparaty w formie aerozolu, aplikowane bezpośrednio do gardła. To może być spray Tantum Verde (https://liki24.pl/search/tantum-verde/) lub amolowe pastylki na gardło z miodem i witaminą C.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts