Jak powstają nadżerki i jak je leczyć?

Choroby kobiece od zawsze budziły niepokój, a ponieważ wizyta u ginekologa nie należy do najprzyjemniejszych zwłaszcza w środowisku wiejskim lub tam, gdzie moralność i religijność doprowadzane są do poziomu absurdu wiele kobiet zapada na poważne schorzenia przez zwykłe zaniedbanie. Jednym z takich schorzeń jest nadżerka. Na jej temat wiedza bywa bardzo ograniczona a nieco enigmatyczna i na dodatek budząca złe skojarzenia nazwa nie skłania do pozytywnego myślenia. Konsekwencje bywają bardzo poważne, a z niewielki defekt może doprowadzić nawet do śmierci.

Skąd się to bierze?

Nie ma wielkiej przesady w tym, że nadżerka może zabić. Nie chodzi oczywiście o to, że ona sama w sobie bywa niebezpieczna, ale proces przypomina nieco zakażenie i sepsę, która potrafi pojawić się nawet w wyniku niewielkiego skaleczenia doprowadzając do zgonu. Nadżerka to zazwyczaj efekt niewielkiego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, który w konsekwencji staje się podatny na ataki drobnoustrojów doprowadzając do zakażenia.

Tak, jak w przypadku niewinnej ranki wystarczy jedynie przemycie środkiem odkażającym, tak i nadżerka na tym etapie może być wyleczona przeciwzapalnymi farmaceutykami. Trudno zapobiec schorzeniu, bowiem może się ono pojawić nawet podczas stosunku, a całkowita rezygnacja ze współżycia, antykoncepcji czy wyjątkowe dbanie o czystość są jedynie półśrodkiem. Powstrzymywanie się od współżycia też nie pozostaje bez konsekwencji psychicznych i zmian hormonalnych.

Dlaczego trzeba leczyć?

Nie jest ważne pojawienie się u lekarza ginekologa, kiedy ból nie daje spokoju, a bielizna stale bywa pobrudzona krwią.

Na tym etapie zmiany są już bardzo poważne. Wstyd przed badaniem ginekologicznym można pokonać traktując to, jak spotkanie ze stomatologiem czy innym specjalistą. Ginekologia to tylko jedna z dziedzin wstydliwych, a każda kobieta rodząca dziecko i tak musi z lekarzem mieć kontakt.

Omijanie systematycznych badań z powodu wstydu kończy się tym, że banalna nadżerka przekształca się powoli prowadząc do raka szyjki macicy. Ten ostatni to już poważne zagrożenie życia nie wspominając o konieczności usunięcia organów rodnych. Warto się zastanowić, co jest ważniejsze – duma czy zdrowie i życie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts