Czym charakteryzują się okulary progresywne?

U osób po 40. roku życia bardzo często zaczynają występować pewne problemy ze wzrokiem. Potrzebują oni okularów do widzenia w bliży, które pomogą im między innymi poczytać swobodnie książkę. Wielu korzysta także z okularów, służących do znacznie lepszego widzenia dali. W ostatecznym rozrachunku niektórzy mogą być w posiadaniu dwóch par okularów, co na dłuższą metę nigdy nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej jest postawić na innowacyjne okulary progresywne, które pomogą w rozwiązaniu problemów ze wzrokiem, ograniczając się jedynie do jednej pary okularów.

Jakie są zalety noszenia okularów progresywnych?

Okulary progresywne umożliwiają widzenie człowiekowi dali, bliży oraz wszystkich odległości pośrednich. Można dzięki nim widzieć zatem na każdą odległość i to w sposób wyraźny. Za takie innowacyjne cechy tych okularów, odpowiada konstrukcja ich szkieł. Można powiedzieć, że składa się ona z trzech części. Górna część szkła umożliwia widzenie dali, natomiast dolny bliży. Środkowa z części pozwala na widzenie odległości pośrednich, przykładowo ekranu komputera. Z tego też względu w szkła progresywne niekiedy inwestują osoby, które pracują przed komputerem przez lwią część swojego dnia.

Osoby posiadające wady wzroku, także mogą nosić szkła progresywne. Prezbiopia, dalekowzroczność, krótkowzroczność czy też astygmatyzm nie są wadami, które uniemożliwiałyby zainwestowanie w nie. Ponadto takie szkła mogą zostać również odpowiednio spersonalizowane i dopasowane do osoby, która będzie je użytkowała. To daje spore pole do popisu. Wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale wówczas jest możliwość maksymalnego wykorzystywania okularów i pełnego komfortu ich noszenia.

Takie okulary są przeznaczone zatem do każdej osoby, jednak przede wszystkim do wszystkich tych, którzy zmagają się z prezbiopią. Jest to schorzenie pojawiające się u osób, które ukończyły 40. rok życia. Mają oni w związku z nią problemy z widzeniem. Oddalają tekst coraz bardziej od siebie, czytając przykładowo książkę, a to natomiast pomaga im lepiej widzieć. Jest to zatem problem z widzeniem bliży, a okulary progresywne pomagają w zniwelowaniu tego właśnie problemu.

Czy okulary progresywne posiadają jakieś przeciwwskazania?

W niektórych sytuacjach okulary progresywne się nie sprawdzają i nie są one zalecane do noszenia. W jakich? Między innymi wtedy, gdy ktoś zmaga się z zaburzeniami błędnika. U osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej lub bardzo szybko rozwijającymi się wadami wzroku, także się ich nie stosuje.

Jeśli jednak okulista zdecyduje się w naszym wypadku zastosować szkła progresywne, wówczas warto pamiętać o ich regularnej wymianie. Powinno się to robić mniej więcej co 2-3 lata. Natomiast samo badanie wzroku regularnie każdego roku. Niestety wzrok z wiekiem słabnie i prezbiopia jest nie do zatrzymania. Dlatego też po jakimś czasie okulary należy wymieniać, być może nawet na zupełnie inne szkła. Nie my jednak powinniśmy o tym decydować, a sam okulista po przeprowadzonych badaniach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts