Powody powstawania nadżerek

Istnieje wiele infekcji, zmian chorobowych i chorób układu rozrodczego kobiety, jednak najpowszechniejszym schorzeniem dróg rodnych kobiety jest nadżerka. Powstaje ona w sposób niezauważony, także wiele kobiet nie ma nawet świadomości, że ona w ogóle powstała.

Nieleczona nadżerka może być przyczyną wielu schorzeń układu rozrodczego kobiety a także wpływać na jej ogólne samopoczucie. Wykrycie nadżerki jest dość proste, ponieważ wystarczy wykonanie testu obciążeniowego. W szybki i bezbolesny sposób można zdiagnozować czy doszło do zakażenia.

Nadżerka powstaje najczęściej w jamie szyjki macicy

Jest to gruczołowata zmiana, przybierająca postać czerwonych plamek. Przyczyny powstania nadżerki mogą być różne. Może ona powstać w skutek urazów mechanicznych, w skutek zapalenia pochwy, może być spowodowana przez infekcje wirusowe i bakteryjne, a także przez infekcje grzybicze.

Na powstanie nadżerki najbardziej narażone są kobiety w wieku 25-35 lat. Często spotykana jest też u młodych kobiet aktywnych seksualnie. Ryzyko powstania nadżerki znacznie wzrasta kiedy często kobieta zmienia partnerów seksualnych, albo też w skutek  poronienia.

Powodami powstania  nadżerki najczęściej są:

  • infekcja dróg rodnych,
  • choroby przenoszone w sposób płciowy,
  • antykoncepcja hormonalna.

Istnieje kilka rodzajów nadżerki

Pierwszym z nich jest nadżerka właściwa, która może powstać w skutek urazu mechanicznego, przez odleżyny oraz infekcje dróg rodnych. Innym rodzajem nadżerki jest nadżerka rzekoma. Powstaje ona przez wystąpienie nabłonka właściwego w dalszej części szyjki macicy. Nie wymaga ona usunięcia, ponieważ sama znika. Pełne rozróżnienia nadżerek pod tym adresem.

Nadżerka może być także wrodzona i występuje u dojrzałych płciowo kobiet. Przyjmuje ona postać stałego zaczerwienienia szyjki macicy. Do jej powstania prowadzi najczęściej kuracja hormonalna, ciąża oraz poronienia.

Nadżerka nie zawsze daje jednoznaczne objawy

Pierwszym objawem nadżerki są upławy, mniej lub bardziej obfite, często o nieprzyjemnym zapachu. Czasem odczuwany jest także ból w jamie brzusznej w okolicach lędźwi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts