Łuszczyca – jak ją rozpoznać i leczyć?

Łuszczyca to choroba skóry o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym. Charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem w którym występują okresy zaostrzenia objawów i ich zaniku. Prawidłowe rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia może w znacznym stopniu złagodzić objawy, zmniejszyć częstotliwość ich występowania, a co za tym idzie poprawić jakość życia osoby chorej.

Przyczyny i objawy łuszczycy

Przyczyny zachorowania na łuszczycę nie do końca są znane. Jako główne powody występowania tej choroby przyjmuje się predyspozycje genetyczne lub zaburzenia immunologiczne organizmu. Najbardziej rozpoznawalnym objawem łuszczycy są czerwone plamy na ciele pokryte srebrną łuską odchodzącego naskórka. Ze względu na to, że rozpoznajemy kilka rodzajów łuszczycy, jej objawy mogą przybrać również inne formy, np:

  • skupiska niewielkich czerwonych plamek
  • drobne ropne krostki z czerwona otoczką
  • krwawiące pęknięcia na skórze.

Zapobieganie łuszczycy

Leczenie łuszczycy to złożony proces wymagający działania na wielu obszarach. Od starania się o jak najdłuższe okresy uśpienia choroby po łagodzenie jej objawów. W celu przedłużenia okresu, gdy łuszczyca nie jest aktywna należy stosować się do ścisłych zaleceń żywieniowych i unikać niektórych potraw i produktów takich jak;

  • kawa
  • alkohol
  • ostre potrawy
  • słodkie potrawy.

Jest też kilka rzeczy które osoby dotknięte tą przypadłością mogą zrobić by „uspokoić” skórę i zapewnić jej dłuższy czas bez nawrotów choroby.

  • kąpiele słoneczne
  • kąpiele w wodzie z solą morską
  • suplementacja witaminy D3

Leczenie łuszczycy

Ponieważ łuszczyca jest chorobą przewlekłą jej leczenie to długotrwały proces wymagający systematyczności. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów występujących w czasie aktywności choroby. Do tego celu służą głównie maści i żele stosowane zewnętrznie np: Daivobet (https://liki24.pl/search/daivobet/). Substancje czynne takie jak kalcypotriol, regulujące właściwe tempo wzrostu komórek skóry, a także betametazon, działający przeciwzapalnie, przynoszą pożądane efekty w postaci złagodzenia objawów łuszczycy i pozwalają doprowadzić do uśpienia choroby. Stosowane równocześnie z odpowiednimi środkami do mycia i zasadami higieny pozwalają ograniczyć negatywne skutki w życiu codziennym.

Mniej rozpowszechnionym i stosowanym sposobem walki z łuszczyca są środki doustne ogólnoustrojowe. Stosuje się je głównie przy ostrzejszych stanach chorobowych, gdzie zmiany chorobowe pokrywają większe rejony skóry, a leczenie miejscowe nie przynosi spodziewanych efektów. Połączenie tych dwóch metod pozwala na zapanowanie nad chorobą i ograniczenie jej występowania.
Łuszczyca jest choroba nieuleczalną. Bez względu na źródło jej pochodzenie jedynym sposobem na złagodzenie jej objawów lub uśpienie i przedłużenie okresów remisji jest zachowanie odpowiedniej higieny życia i stosowanie specjalnych kosmetyków oraz maści które łagodzą objawy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts