Znaczenie aktywności ruchowej dla rozwoju

O wartości ruchu w każdej postaci nie trzeba nikogo przekonywać. W ostatnich latach wiele czasu i miejsca poświęca się propagowaniu aktywnego trybu życia w każdym wieku, wskazując na efekty siedzącego trybu życia i wiążące się z tym choroby. Ruch wydatnie wpływa także na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego ważne jest stwarzanie maluchowi możliwości wyżycia się i systematycznego wzmacniania własnego organizmu

Rozwój mięśni i organów

Jednym z najważniejszych aspektów jest wpływ ruchu na ogólną budowę i funkcjonowanie organizmu. Pracujące stale mięśnie są silniejsze, lepiej dotlenione i ukrwione. Ruch przyspiesza krążenie krwi zwiększając tętno, a zarazem pozytywnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych i serca.

Dziecko aktywne nie męczy się, jest w stanie daleko przebiec i sporo podnieść, co zarazem sprzyja wykonywaniu codziennych czynności. Wysiłek pozytywnie wpływa także na płuca, których wydajność powiększa się. Takie efekty fizyczne stymulujące rozwój dziecka zaowocują w przyszłości uniknięciem zawału, choroby wieńcowej, astmy, niewydolności układu krążenia i wielu innym. Więcej informacji o rozwoju dziecka i jego aspektach znajdziesz na stronie Sanostolu.

Znaczenie ruchu dla rozwoju społecznego

Dziecko aktywne jest przede wszystkim lubiane i akceptowane. Można się z nim pościgać na podwórku, pograć w badmintona czy piłkę nożną, ale przede wszystkim nie grozi mu ociężałość i nadwaga, które sprawiają, że maluch jest izolowany. W najmłodszych latach życia dzieci często jeszcze nie są w stanie pojąć okrucieństwa własnych zachowań i wprost mówią rówieśnikom, że są grube, spocone czy brzydko pachnące. Efektem jest izolowanie się, wycofywanie, nieśmiałość, ucieczka w własny świat, a w konsekwencji późniejsze nieprzystosowanie społeczne.

Ruch a nadpobudliwość

Nadruchliwość, nadpobudliwość czy ADHD to terminy stosunkowo często pojawiające się w dzisiejszej rzeczywistości. Rozwój dziecka z takimi cechami wymaga szczególnego postępowania, a ruch jest doskonałym sposobem na wiele problemów.

Przy okazji zapisując malucha na zajęcia z karate, boksu czy piłki nożnej umożliwia mu się stały kontakt z rówieśnikami, oraz pozbywanie nadmiaru energii, z która dziecko sobie samo nie radzi. W wielu przypadkach takie celowe zajęcia dają cel i pozwalają osiągać sukcesy, które nie wychodzą w nauce czy czynnościach precyzyjnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts