Mówią „wysoki cholesterol”, ale jaki dokładnie?

Kuchnia polska jest smaczna, lecz już w znacznie mniejszym stopniu zdrowa. Nie ma czemu się dziwić, skoro większość potraw składa się z tłustego mięsa albo jest on składnikiem. Taka ilość tłuszczy może poważnie wpłynąć nie tylko na naszą figurę, lecz również na wysoki cholesterol w naszej krwi. Lecz co właściwie rozumie się przez to pojęcie? Odpowiedź może być niejednoznaczna.

Opis cholesterolu oraz jego odmiany

Nauki medyczne określają cholesterol jako lipid z grupy steroidów zaliczany również do alkoholi ze względu na swoją budowę molekularną. Sam cholesterol dzielimy na zawierający duże ilości lipoprotein (high density lipoproteins – HDL) oraz ten pozbawiony takiego zagęszczenia (low density lipoproteins – LDL).

Cholesterol HDL odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie przemiany materii w komórkach ciała, bierze udział w produkcji witaminy D3, a także produkuje kilka hormonów sterydowych, jak progesteron, testosteron czy kortyzon. Zawartość lipoprotein w jego składzie pozwala na udrażnianie naczyń krwionośnych i chroni przed zawałem.

Natomiast wysoki cholesterol LDL jest odpowiedzialny za tamowanie się przepływu krwi oraz może powodować zatory prowadzące do zawału serca. To właśnie o nim mówi się, że jest zły oraz należy go kontrolować.

Źródła pochodzenia wysokiego cholesterolu

Paradoksalnie, jakieś 65% przyswajanego cholesterolu pochodzi z naszego własnego organizmu w wyniku przedostawania się do dwunastnicy żółci oraz nabłonka tkanek. Jednak ten poziom jest zbalansowany i to właśnie spożywanie cholesterolu egzogennego przyczynia się do problemów ze zdrowiem.

Największe źródło wysokiego cholesterolu występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. I tak jajka są niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o wysoki cholesterol. Zaraz za nim znajdują się mięsa czerwone, a potem białe, w tym ryby.

Natomiast bardzo niski poziom cholesterolu znajduje się w pożywieniu roślinnym. Wynika to z tego, że znajdują się tam tłuszcze nienasycone, które znacznie łatwiej przetrawić naszej wątrobie w przeciwieństwie do zwierzęcych nasyconych.

Dieta na cholesterol

Lekarze po stwierdzeniu wysokiego cholesterolu zalecają zamianę diety na niskotłuszczową, pozbawioną czerwonego mięsa, słodyczy oraz przygotowywana bez udziału tłuszczu spożywczego.

Również nieodłącznym elementem diety na cholesterol jest fizyczny wysiłek, który dotlenia organizm i sprawia, że pozbywamy się z ciała toksyn.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts