Jakie są rodzaje zapalenia pochwy?

Rodzaje kobiecych infekcji

Choroby kobiecych narządów płciowych to długa lista różnych dysfunkcji wywoływanych przez drobnoustroje, a pozornie niewinnych w pierwszym etapie rozwoju to przyczyniających się do poważnych konsekwencji z zagrożeniem życia włącznie. Objawy zapalenia pochwy są różne, a każdy z nich powinien być obserwowany i skontrolowany przez lekarza ginekologa w celu podjęcia właściwego leczenia i zapobiegania późniejszym konsekwencjom.

Infekcje grzybicze

Grzyby to jeden z największych wrogów naszego organizmu a ich szkodliwość jest tym większa, że można je łatwo przenosić poprzez dotyk praktycznie w każdym miejscu publicznym. O ile grzybica rąk czy nóg można się zarazić nawet w tramwaju lub na basenie dotykając tych samych poręczy, stając na kratce prysznicowej o tyle kandydoza, czyli grzybica pochwy nie jest już tak łatwo sprowadzana. Wystarczy jednak kąpiel w publicznej wannie, jeśli mieszka się w wakacje na kwaterze z jedną łazienką, ale korzystanie z publicznej toalety, a już ryzyko bywa spore. Zapalenie pochwy z udziałem grzybów jest dość popularne i objawia się charakterystycznym rumieniem, serowatymi białymi upławami oraz swędzeniem, które nasila się w cieple. Może też pojawiać się ból podczas stosunku. Zakażeniu grzybami sprzyjają też terapie hormonalne, osłabienie, cukrzyca i wbrew pozorom również przesadna higiena, a zwłaszcza irygacje, które niszczą dobre bakterie.

Infekcje bakteryjne

Stan zapalny może też być wywołany przez bakterie i nazywa się wówczas waginozą. Jej podstawą są zaburzenia składu flory bakteryjnej pochwy, które mogą mieć wiele różnych przyczyn, a ustalenie pochodzenia choroby bywa trudne. Istnieje wiele czynników osłabiających pochwowe bakterie, w tym między innymi antybiotyki, stosowanie wkładek domacicznych, wibratorów oraz lubrykantów, ciąża, brak stabilizacji seksualnej. Bakteryjne zapalenie pochwy częściej występuje u kobiet aktywnych seksualnie, jednak na brak wyraźnego uwarunkowania tych czynników wpływa fakt, że dolegliwość zdarza się także u wielu kobiet nieprowadzących współżycia. Leczenie wymaga zastosowania odpowiednich antybiotyków.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts