Wpływ celiakii na funkcjonowanie jelita cienkiego

Celiakia to jedna chorób autoimmunologicznych, które charakteryzują się nietolerancją glutenu. Składnik ten może na wiele osób działać toksycznie, dlatego już przy pierwszych objawach celiakii warto udać się do lekarza w celu diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Do objawów celiakii zaliczyć można zawroty i bóle głowy, biegunki, obniżony nastrój oraz powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej. 

Czym jest celiakia?

To choroba trzewna o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli jednego z białek zawartych w zbożach. To jedna z najpoważniejszych chorób pokarmowych, jednak jej diagnostyka i wdrożenie procesu leczenia jest zazwyczaj trudne i możliwe dopiero w skrajnych przypadkach, kiedy zaczynają doskwierać uczucia, takie jak ból brzucha i wzdęcia. Nietolerancja glutenu może rozwinąć się tak naprawdę w każdym momencie życia bez względu na wiek i płeć. Statystyki mówią jednak, że choroba ta diagnozowana jest znacznie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Celiakia uważana jest za chorobę mającą podłoże genetyczne. Osobom, którym wykryto celiakię, sprawa żywieniowa może wydawać się na początku skomplikowana, dlatego polecamy artykuł o najważniejszych błędach w diecie bezglutenowej oraz o sposobach na ich uniknięcie.

Choroba ta ponadto może prowadzić do zaniku kosmków jelita cienkiego, czyli część jelita odpowiadającą za przyswajanie się wartości odżywczych z pokarmu. Na skutek tej dolegliwości zostaje zatrzymane wchłanianie się pokarmu, które może prowadzić do wielu dolegliwości. Objawy celiakii mogą mieć różny charakter i stopień nasilenia. Tak naprawdę nie wyróżniono konkretnych objawów, które od razu wskazywałyby na tę chorobę, gdyż te, które są wymienione, mogą świadczyć również o innych dolegliwościach. Najczęściej celiakię zauważa się wśród kobiet ciężarnych oraz u osób starszych. Do klasycznych objawów celiakii zaliczamy:

  • Bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • niski wzrost,
  • nagłą utratę masy ciała,
  • powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej,
  • spadek nastroju, chroniczna depresja.

Rozpoznanie i leczenie celiakii

Proces diagnozy oraz wszczęcie procesu leczenia bywa trudne i skomplikowane. Niestety spora część lekarzy uważa, że choroba ta została wymyślona przez ludzi i stanowi jedynie aktualny trend. Nic bardziej mylnego. To poważna i podstępna dolegliwość prowadząca do problemów funkcjonowania jelita cienkiego oraz całego organizmu. Lekarz w pierwszej kolejności powinien zlecić przede wszystkim zbadanie TSH we krwi oraz USG tarczycy, aby mieć pełny widok na tarczycę i na procesy jej funkcjonowania. Jedyną i najskuteczniejszą metodą walki z celiakią jest stosowanie się do zasad diety bezglutenowej, dzięki czemu można odzyskać dobre samopoczucie oraz zlikwidować bolesność brzucha i wzdęcia. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts