Kim jest ortodonta?

Lekarzy specjalistów jest naprawdę wiele więc warto wiedzieć czym zajmuje się każdy z nich, żeby w razie potrzeby mieć świadomość gdzie i u kogo szukać pomocy.

W jakiej sytuacji udać się do ortodonty?

Ortodonta jest lekarzem, którego zajęciem jest przede wszystkim leczenie wad zgryzu. Oprócz tego koryguje on również nieprawidłowości zębowe oraz wad szczękowo-twarzowych. Lekarz ortodonta jest więc specjalistą dla wszystkich tych, którzy z różnych względów (profilaktycznych, estetycznych) chcą wyrównać swój zgryz oraz zadbać o swoje zęby pod względem ich wyglądu i ułożenia w jamie ustnej.

W naszym kraju skorzystanie z usług lekarza ortodonty jest możliwe w każdym wieku. Jednak refundowane badania są możliwe tylko dla dzieci do dwunastego roku życia. Po tym czasie każde badanie i wizyta jest odpłatna. Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce nie refunduje bowiem bada dla dorosłych oraz dzieci starszych niż dwanaście lat. Oznacza to, że jeśli zauważy się u dziecka jakąś wadę zgryzu albo inną nieprawidłowość warto reagować natychmiastowo.

Dzięki temu uniknie się płatnych, bardzo często kosztownych wizyt oraz badań i zabiegów ortodontycznych. Należy wspomnieć również o tym, że aparaty na zęby w postaci aparatów stałych nie są refundowane. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka oraz jak najszybsza reakcja na jakiekolwiek wady zgryzu u dzieci. Zdarza się bowiem tak, iż lekką, mało widoczną wadę można skorygować i wyleczyć aparatami ruchomymi, które nic nie kosztują. Oprócz tego zaoszczędzi się dziecku niepotrzebnych kłopotów związanych z noszeniem aparatu stałego.

Podsumowując, lekarz ortodonta jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz innych, zazwyczaj estetycznych wad szczękowych. Jego usługi, wizyty i badania są darmowe tylko do dwunastego roku życia, co skłania do profilaktyki w najmłodszych latach dzieci, unikając tym samym niepotrzebnych wydatków oraz pozwalając na szybką, trafną i bezbolesną diagnozę, która z kolei doprowadzi do szybkiego wyleczenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts