Rafting- Stopnie trudności rzek a poziom zaawansowania

Rafting to jeden z ekstremalnych sportów. Niestety nie przyjął się on w Polsce ze względu na brak warunków, takich jak rwące rzeki, które umożliwiają wykonywanie wielu skomplikowanych manewrów. Obecnie rafting to sport, który na dobre zakorzenił się w wielu krajach Europy, w których można korzystać z warunków przyrody z postaci rzek. Czym jest rafting? Co wręcz należy o nim wiedzieć?

Rafting- Stopnie trudności rzek

To przede wszystkim doskonała aktywność turystyczno-rekreacyjna dla osób lubiących mocne wrażenia. Z korzyści tego sportu czerpać mogą zarówno miłośnicy mocnych wrażeń, jak i fani spokojnych, niezbyt wymagających sportów. Miłośnicy wolnych spływów w polskich warunkach mogą liczyć nie tylko na niezapomniane wrażenia, ale również na możliwość podziwiania uroków naszego kraju, które zaskakują na niemal każdym kroku. Chociaż rafting kusi często nowicjuszy, muszą oni wiedzieć, że rzeki górskie mogą stwarzać ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza wtedy, kiedy nie zna się podstawowych zasad tego sportu i nie wie się, w jaki sposób należy postępować w sytuacji awaryjnej. Zanim dana osoba wybierze się na rafting, musi znać 6-stopniową skalę służącą do oznaczania poszczególnych szlaków.

Skala WW- Klasyfikacja rzek

System ten stosowany jest do określenia stopnia trudności w poruszaniu się po rzece. To dzięki nim można określić, czy posiadamy odpowiednie umiejętności oraz sprzęt do tego, by próbować swoich sił na tej rzece. Taka wiedza to duże bezpieczeństwo dla osób, które chcą spróbować raftingu i nie doznać uszczerbku na zdrowiu. Bystrze na ,,łatwych” rzekach występują w dużej odległości od siebie, co zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo śmiałkom. Bystrza to jedno z najważniejszych pojęć, jakie dotyczą raftingu, gdyż jest to określenie miejsc, w których rzeka przyspiesza i tworzy ,,języki”, które mogą utrudniać przemieszczanie się po jej korycie. Trudność rzek oceniana jest w 6-stopniowej skali. Klasa I oznacza najłatwiejszy jej rodzaj, po którym mogą przemieszczać się osoby początkujące, natomiast 6 oznacza miejsce wyłącznie dla profesjonalistów, gdyż poziom trudności jest tutaj wręcz ogromny. Na takiej rzece znajdują się liczne zwężenia, wyboje i inne utrudnienia, które mogłyby doprowadzić do niebezpiecznego wypadek nawet wśród osób zajmujących się raftingiem zawodowo. To piękny, lecz niebezpieczny sport. Aby się do niego przygotować, należy udać się na specjalistyczny kurs, z którego wyniesiemy wiedzę i umiejętności na jakich nam zależy. Warto też czytać blogi i zawarte na nich wpisy na ten temat. Polecamy na przykład ten artykuł: RAFTING – STOPNIE TRUDNOŚCI RZEK
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts