Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atom3/domains/enklawaspa.pl/public_html/includes/functions.php on line 332

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atom3/domains/enklawaspa.pl/public_html/includes/functions.php on line 332

Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/atom3/domains/enklawaspa.pl/public_html/includes/functions.php on line 587
Trądzik pospolity
Proszę czekać...
zamknij

Firmy w kategoriach

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to dość powszechna choroba. Dotyka niemal co drugiego nastolatka oraz co piątą osobę, która jest po trzydziestce. Wolność od trądziku zyskujemy zwykle dopiero po czterdziestce - wówczas naprawdę rzadko zdarza się pojawienie jakiejkolwiek krostki na twarzy. 

Utrzymuje się, że około dwadzieścia procent osób, które mają trądzik powinny zasięgnąć pomocy lekarza dermatologa. Pozostałe osoby muszą po prostu zadbać o higienę, wówczas trądzik będzie się stopniowo zmniejszał, aż do momentu, gdy całkowicie zniknie. 

Często zdarza się, że wystarczy zmiana diety, aby problem trądziku ustąpił. Znane są zależności: „cukier a trądzik”. Im więcej cukru w naszym pożywieniu, tym trudniej wyeliminować zmiany skórne.

Czym jest trądzik?

Skóra, którą dotyka trądzik, jest zwykle tłusta, świeci się i jest śliska. Trądzik najczęściej pojawia się w okolicach twarzy  oraz na dekolcie. Często pojawia się także na plecach oraz na ramionach. Sporadycznie może pojawić się w górnych częściach ud. 

Trądzik pospolity jest chorobą, którą trzeba jak najszybciej leczyć. Nie należy wyciskać samodzielnie krostek - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest codziennie dokładne oczyszczanie skóry. Wyciskanie krostek i mechaniczne oczyszczanie skóry u kosmetyczki może spowodować jedynie otworzenie się porów na trwałe, a także powstanie licznych blizn. Blizny niestety zostają już na całe życie, chyba że zdecydujemy się na ich usuwanie, co niestety nigdy nie jest zabiegiem tanim ani zdrowym. 

Leczenie trądziku można rozpocząć u dermatologa. Lekarze dermatolog przepisze nam odpowiednie leki, które będą dostosowane do stopnia naszego problemu skórnego. Lekarstwa, którymi leczy się trądzik to przede wszystkim retinoidy, antybiotyki stosowane w razie wystąpienia zmian zapalnych, a także kwasy (na przykład azelainowy) lub nadtlenek azotu. 

Nadtlenek azotu powoduje, że skóra złuszcza się, a bakterie giną. Kwas azelainowy to lek, który działa przeciwbakteryjnie, a także przeciwzapalnie, złuszczająco, zapobiega powstawaniu łojotoku, co jest ważne również dla osób, którym nadmiernie wypadają włosy w trakcie przechodzenia przez trądzik. 

W szczególnych przypadkach stosuje się leczenie ogólne lub po prostu bierze się tabletki antykoncepcyjne.